4.2.2.3. Els verbs haver i ser/ésser

[v. pàg. 27 de la Proposta... de l'IEC)

HAVER
Present de subjuntiu


Les formes de la 1a. i la 3a. persones del singular en hàviga les transcrivim haja.

Respectem les variants col·loquials haguem i hagueu, en comptes d’hàgim i hàgiu.

________

SER/ÉSSER
Present de subjuntiu


Les formes de la 1a. i la 3a. persones del singular realitzades en [e] per alguns oradors occidentals les transcrivim amb a:

siga (per sigu[e])

Imperfet de subjuntiu

D'acord amb el DIEC2, hi afegim:
1 sigués
2 siguessis
3 sigués
4 siguéssim
5 siguéssiu
6 siguessin

Cap comentari: